Lokalizacja telefonu z androidem

Bezpieczny smartfon - jak namierzyć smartfon z Androidem cz. II

Alternatywa: Lookout

Obecnie praktycznie każda aplikacja antywirusowa na telefon czy tablet ma dodatkowe funkcje zabezpieczenia urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest pakiet Lookout. Oprócz wbudowanej opcji skanowania wirusów i wykrywania phishingu będzie to również opcja, dzięki której będzie można skutecznie namierzyć urządzenia. Aby z tego skorzystać trzeba się zarejestrować w usłudze i mieć na urządzeniu uruchomiony GPS oraz internet. W razie nieszczęścia logujemy się na stronie i położenie telefonu czy tabletu będzie pokazane na mapie. Z poziomu tego widoku będzie można również uruchomić alarm na urządzeniu i wysyłać wiadomość na zablokowany ekran. Te opcje są dostępne za darmo. Jeśli jednak z pomocą aplikacji chcemy usunąć dane z naszego urządzenia to w tej sytuacji już potrzebne będzie konto premium. W ramach płatnej usługi będzie można także zrobić zdjęcie osobie, która ma nasze urządzenie.

Alternatywa: Avira Antivirus Security

Avira Antivirus Security to przede wszystkim skaner wirusów. posiada jednak opcję namierzania telefonu. Aby z niej korzystać trzeba się rejestrować w usłudze. Dzięki aplikacji można bardzo szybko namierzyć urządzenie z poziomu innego urządzenia albo przez przeglądarkę. Wystarczy jedynie logować się na stronie Avira, a tam wyświetli się lokalizacja naszego urządzenia. Z poziomu przeglądarki można dzwonić na zgubione urządzenie albo uruchomić na nim alarm. Można również skorzystać z blokowania urządzenia albo wymazywania pamięci.

Aplikacje lokalizacyjne

Inne aplikacje

Lookout czy Avira Antivirus Security to przykład, ale nie jedyne aplikacje, które pozwalają na namierzenie zgubionego czy skradzionego urządzenia. Wśród wielu dostępnych programów wymienić można również takie jak: Norton Security & Antivirus, Avast Mobile Security & Antivirus czy Kaspersky Internet Security. Programy te maja podobne funkcje do tych wymienionych wcześniej. Pozwalają namierzyć urządzenie, uruchomić alarm, kasować pamięć.

Narzędzia od producentów sprzętu

Podane już aplikacje pochodzą od niezależnych firm, które oferują je przez sklep z aplikacjami Google Play. Niektórzy producenci sprzętu starają się zabezpieczać telefony czy tablety przed utratą i kradzieżą. Dla przykładu Samsung oferuje usługę Find My Mobile (znajdź numer telefonu). By namierzyć nią telefon trzeba w ustawieniach bezpieczeństwa stworzyć konto i uruchomić możliwość zdalnej kontroli. Poza wyświetleniem urządzenia na mapie będziemy mogli importować dane z telefonu a potem zdalnie je wykasować. Można blokować telefon. Podobne rozwiązania otrzymują również osoby, które posiadają urządzenie Sony. Producenci starają się cały czas te opcje udoskonalać.

Utrata telefonu - dobre praktyki

Proponowane rozwiązanie mogą być niezwykle cenne, gdy stracimy smartfon. Trudno jednak o aplikację idealną. Jeśli więc nie zdołamy zdalnie usunąć danych ktoś może je wykorzystać. Dlatego po utracie telefonu zmieniamy hasła do konta Google, serwisów społecznościowych, skrzynek pocztowych, informujemy bank i blokujemy kartę płatniczą. Należy także zgłosić utratę urządzenia do odpowiednich służb.

Zobacz