Zgubiony lub skradziony telefon

Jak postępować po zgubieniu lub kradzieży smartfona?

Wiele osób przyznaje, że już od dawna nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Nie powinno to jednak budzić większego zaskoczenia, skoro stał się on miejscem, w którym obecnie przechowuje się szczególnie wiele ważnych danych korzystając nie tylko z Internetu, ale i z szeregu innych przydatnych aplikacji.

Zgubiony telefon – co robić?

Co jednak zrobić, jeśli znajdziemy się w sytuacji kryzysowej i dojdzie czy to do zagubienia, czy to do kradzieży smartfona. Nasze zabieganie staje się powoli jednym z naszych znaków rozpoznawczych. Skoro zaś często zdarza się nam zapomnieć, gdzie położyliśmy dokumenty lub klucze, może okazać się także, że telefon komórkowy nie znajduje się tam, gdzie powinien. Można go zostawić zarówno na parkowej ławce, jak i na dachu samochodu. Może zresztą nawet wypaść nam z kieszeni, gdy my byliśmy zajęci pogonią za uciekającym nam tramwajem.

W każdej z wymienionych sytuacji kluczem do sukcesu wydaje się opanowanie i spokój, ciągle mamy bowiem przynajmniej kilka czynności, które możemy wykonać. Pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie naszych dotychczasowych działań, pozwoli nam to bowiem przypomnieć sobie nie tylko o tym, co robiliśmy, ale i w jakim było to miejscu. Być może wystarczy, że dokładnie się rozejrzymy, a nasza zguba się znajdzie. Warto poprosić znajdujących się w pobliżu znajomych, aby do nas zadzwonili. Być może już po kilku minutach będzie można zapomnieć o całej sprawie.

Lokalizacja zgubionego telefonu

Przy zagubieniu bądź kradzieży telefonu komórkowego warto odwołać się też do różnego rodzaju aplikacji, które pozwalają na lokalizowanie zagubionych telefonów komórkowych. Jeśli mają zadziałać, już wcześniej powinniśmy włączyć zarówno GPS, jak i transfer danych. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście Menedżer urządzeń Android. Pozwoli to na poznanie na ekranie komputera dokładnego adresu naszego smartfona. Oczywiście, nigdy nie możemy mieć pewności, że zgubiliśmy telefon komórkowy, może się bowiem okazać, że został nam on po prostu skradziony.

Jeśli więc nie znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu, warto pomyśleć o zablokowaniu karty SIM. Takie działanie pomoże nam w zminimalizowaniu ryzyka ponoszenia konsekwencji gigantycznego rachunku telefonicznego. Jeśli obawiamy się, że rzeczywiście mogło dojść do kradzieży, nie powinniśmy zwlekać z zawiadomieniem o sprawie Policji. Wiele osób jest przekonanych, że mamy do czynienia z działaniem niemal pozbawionym celu, okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich trzech lat znajdowany jest niemal co czwarty smartfon. To wskaźnik na tyle wysoki, że nie powinniśmy sami pozbawiać się szans na odnalezienie zguby.

Powiadamiając policję o kradzieży telefonu również należy zablokować kartę SIM u operatora sieci komórkowej. Wskazane jest też złożenie wniosku o zablokowanie numeru IMEI telefonu. Dzięki temu jego użytkownik nie będzie w stanie korzystać z niego w dowolnej sieci telefonii komórkowej. Nie można zapominać również o aplikacjach, które nadal znajdują się w telefonie. Tak długo, jak działają, nadal mogą one pomóc w ustaleniu, gdzie znajduje się telefon.

Zobacz