Zgubiony lub skradziony telefon

Jak zdalnie namierzyć zgubiony smartfon i uniknąć przykrych konsekwencji?

W biurze albo w domu wystarczy jedynie poprosić inną osobę, by na nasz telefon zadzwoniła i wtedy po sygnale dzwonka będzie można lokalizować gdzie ukrył się sprzęt. Gdy to nie usłyszymy robi się nerwowo, szczególnie, że wiele osób na telefonach ma także poufne dane.

Dla wielu osób zaginięcie smartfona to straty i to nie tylko chodzi o pieniądze jakie był sprzęt warty. W wielu przypadkach zacznie cenniejsze są te dane, które są tam zapisane, których czasami po prostu nie będzie można odzyskać. Urządzenie szybko będzie można wymienić na nowe, natomiast dane utracone to poważna strata dla nas.

Na wszelki wypadek

Pierwszy i najpoważniejszy krok w stronę bezpieczeństwa to ustawienie silnego hasła albo PIN i zaszyfrowanie pamięci. Jednak to nie pozwoli nam lokalizować urządzenia. Będzie jednak wpływać istotnie na bezpieczeństwo danych jakie w urządzeniu będą przechowywane. O bezpieczeństwo informacji należy dbać, jednak nie zawsze przy utracie sprzętu mamy do czynienia z kradzieżą. Czasem telefonu możemy pozbyć się przez własne roztargnienie. Może być tak, że urządzenie wypada z kieszeni na parkingu w czasie wsiadania do samochodu albo w czasie jazdy na rowerze i leży tam, dopóki ktoś się nim nie zainteresuje. Można liczyć na to, że zguba trafi do osoby, która będzie chciała się z nami skontaktować i odda urządzenia. Można liczyć na dobrą wolę znalazcy, jednak zawsze najlepiej będzie zabezpieczyć urządzenie.

Funkcję pozwalającą na lokalizowanie urządzenia znajdziemy we wszystkich najbardziej popularnych mobilnych systemach jak Android, iOS czy Windows Phone. Różnią się one detalami czy wygoda obsługi, ale mają dla nas podobne funkcje. ShyLock to system pozwalający na namierzenie telefonów komórkowych, którzy wykorzystuje informacje od operatorów, ale bez ich wiedzy.

Narzędzia do lokalizacji telefonu

Jak to zadziała?

Zasada działania jest prosta, trzeba jednak spełniać kilka podstawowych warunków. Powinniśmy mieć włączoną transmisję danych. Czasami musi być także włączony odbiornik GPS, a system musi zezwolić na śledzenie smartfona. W urządzeniach z Androidem należy wejść w aplikację Ustawienia Google a potem wybrać pozycję bezpieczeństwo i lokalizuj zdalnie to urządzenie. Jeśli zależy nam na możliwościach zdalnego wymazania pamięci trzeba również wybrać opcję, która na to pozwala. Takie kasowanie jest nieodwracalne, dlatego na tą opcję decydujemy się wyłącznie w momencie, dy jesteśmy pewni, że urządzenia nie odzyskamy i chcemy ochronić dane.

Trzeba pamiętać o jednej ważnej sprawie. Lokalizowanie smartfona w podany sposób jest proste, ale ma również wady. Jeśli złodziej wyjmie baterie i kartę Sim to lokalizowanie w taki sposób nie będzie możliwe. Podobnie nie będzie możliwe, jeśli będzie tak, że urządzenie nie ma sygnały GPS albo transmisji danych aktywnej.

Lokalizacja nie będzie dodatkowo płatna, ewentualnie mogą być naliczone koszty związane z transmisja danych, ale to już będzie uzależnione od naszej taryfy i tego jakie koszty ponosimy z tym związane. Zazwyczaj obecnie te pakiety są bez ograniczeń, dlatego lokalizacja będzie bez dodatkowych kosztów.

Zobacz