Lokalizacja telefonu

Test aplikacji lokalizacyjnych

Wielu rodziców chce wiedzieć o dziecku wszystko. Jednak taka opcja może być pomocna także w przypadku przyjaciół czy seniorów. Lokalizacja za pomocą aplikacji w telefonie może być pomocnym rozwiązaniem. Mamy dla Was test, który wyjaśni jaka opcja będzie najlepsza.

Towarzyszyć zamiast szpiegować

Oczywiście z prawnego punktu widzenia rodzice w trosce o dziecko mogą ingerować w jego prywatność. Jednak potajemna inwigilacja przez aplikacje będzie budzić zastrzeżenia. Oczywiście w przypadku dorosłych osób zawsze trzeba uzyskać ich zgodę na lokalizację. Każdy musi sam decydować za siebie co jest moralnie dopuszczalne. Najlepiej, by rodzice i opiekunowie uzgodnili to z osoba, która będzie obserwowana. Szczególnie w przypadku dzieci specjaliści podkreślają, że ustalenie odpowiednich zasad będzie bardzo ważne. W ten sposób będzie można również zadbać o budowanie wzajemnego zaufania w rodzinie.

Wszystko pod kontrolą?

Aplikacja z pomocą sygnału GPS na bieżąco ustala pozycję telefonu i nadaje ją do smartfona, który kontroluje. Czasami może być to opóźniona o kilkaset metrów lokalizacja. Niektóre aplikacje podają lokalizacje z wyjątkową dokładnością. Tego typu aplikacje pozwalają na śledzenie kilku osób, albo organizować je można w grupy i przypisywać do stref. Gdy obserwowana osoba wejdzie do danego obszaru albo go opuści to aplikacja da o tym sygnał.

Omawiane aplikacje są darmowe i mają to co najważniejsze. Oczywiście są wersje z abonamentem, ale rzadko kiedy będą one potrzebne w normalnym użytku.

1. Life360

Rejestracja może być przez konto na Twitterze albo numer telefonu. Najlepszą jakość ta aplikacja była w stanie wykazać w przypadku systemu iOS, gdzie funkcjonowała sprawnie. Darmowa, solidna do lokalizacji w telefonie. Na minus należy zaliczyć funkcje komunikacyjne i kontrole, które nieco szwankują.

Lokalizator GPS

2. Family Locator

Aplikacja ma dobra obsługę i dużą ilość funkcji. Lokalizacja jedna wymaga cierpliwości a aktualizacja danych wymaga sporo czasu, czasami trzeba również restartować aplikację. Również wykupiony abonament za 55 złotych rocznie nie poprawia tych możliwości. Ogólnie jednak aplikacja na niezłym poziomie ze względu na wiele opcji, nadal jednak kuleje.

3. Znajdź moich znajomych

To rozwiązanie dla iPhonów, gdzie lokalizacja jest możliwa przez aplikacje Moi znajomi. Parowanie Apple-ID jest bardzo szybkie. Udostępnienie lokalizacji jest co godzinę, co dzień bądź ciągle w zależności od ustawień. Nie ma funkcji kontrolnych czy komunikacyjnych. Jeśli jednak chodzi o samą lokalizację jest to najlepsze dostępne rozwiązanie, aplikacja świetnie w praktyce się sprawdza i na pewno spełni oczekiwania wymagających użytkowników. Minus to fakt, że jest jedynie dla posiadaczy iPhonów

4. Personal Safety

Także producent oprogramowania antywirusowego chce dbać o rodziców i przyjaciół dając możliwość lokalizacji. Nie zawsze jednak aplikacja dobrze się sprawdza, sporo do życzenia pozostawia miedzy innymi rzetelność lokalizacji oraz dostępne funkcje kontrole. Aplikacja bezpłatna, wymaga znajomości języka angielskiego.

5. Glympse

Żądanie lokalizacji, udostępnienie i po czterech godzinach na nowo. Jeśli wymagamy tego od dziecka czy osoby starszej może być trudno o utrzymanie kontaktu. Dlatego ta obsługa na pewno nie jest w tym przypadku korzystna. Jednak z drugiej strony to aplikacja, która daje bardzo dokładną lokalizacje i to na pewno trzeba zaliczyć jej na plus.

Zobacz