Lokalizacja telefonu z androidem

Jak namierzyć telefon z systemem Android?

Jeśli jesteśmy właścicielami telefonu komórkowego, zwykle dość dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że może on zostać skradziony lub zgubiony przez nas. Na szczęście, jeśli tylko telefon ten został wyposażony w system Android, zarówno jego zgubienie, jak i kradzież wcale nie oznaczają, że nie będziemy mieli już szans na jego odzyskanie.

Zlokalizowanie telefonu jest możliwe na przynajmniej kilka sposobów, a szczególnie przydatny jest Menedżer Urządzeń, do którego dostęp otrzymujemy od Google. To narzędzie jest już wbudowane we wspomniany system i przydaje się zarówno wówczas, gdy naszym telefonem zainteresował się złodziej, jak i wtedy, gdy to nasza nieuwaga sprawiła, że teraz nie jesteśmy w stanie znaleźć urządzenia. Oczywiście, jeśli menedżer ma być skuteczny, musimy pamiętać o kilku zasadach, na których opiera się jego funkcjonowanie. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zalogowanie się na posiadane przez nas konto Google. Jeśli nie byliśmy na nim zalogowani w momencie utracenia telefonu, możemy mówić o sporym pechu, w takim przypadku bowiem narzędzie nie pomoże nam w żaden sposób.

Na szczęście, Google wymusza na nas logowanie choćby po to, aby dać nam możliwość korzystania ze sklepu Google Play, ryzyko nie jest więc duże. Kolejnym problemem może być kwestia lokalizacji telefonu przez GPS. Wskazane jest, aby w momencie zniknięcia telefonu funkcja ta została uruchomiona, choć w tym wypadku nie mówimy, na szczęście, o warunku koniecznym do namierzenia. To jednak włączony GPS przyczynia się do tego, że sama lokalizacja staje się dokładniejsza, a tym samym łatwiej jest nam również znaleźć miejsce, w którym znajduje się zagubiony przez nas telefon.

Lokalizator GPS

Jeśli nie włączyliśmy GPS, nie musimy rozpaczać, tym razem bowiem pomóc może nam sieć Wi-Fi. Niestety, jest ona niezbyt dokładna. Może też wskazywać miejsce, w którym telefon logował się już jakiś czas temu. Nie można też zapominać o tym, że nasz telefon w chwili zagubienia powinien być połączony z Internetem. Tym razem mamy zresztą do czynienia z warunkiem koniecznym. Jeśli Android nie ma dostępu do sieci, nie mamy co liczyć na to, że menedżer poinformuje nas o jego aktualnej pozycji.

Jeśli zatem chcemy, aby zagubienie lub kradzież telefonu nie były dla nas problemem, musimy wyrobić w sobie pewne nawyki i przestrzegać ich zawsze, gdy opuszczamy nasz dom. Największe zamieszanie wywołuje zwykle kwestia związana z GPS. Wiele osób rezygnuje z jego uruchamiania zwracając uwagę na to, że pochłania to ogromne ilości baterii. Tymczasem okazuje się, że w rzeczywistości starty wcale nie są już tak duże, jak kilka lat temu. Dodatkowo, nawigacja może dziś działać w trybie, który przewiduje oszczędzanie baterii, nie trzeba więc obawiać się, że telefon rozładuje się, zanim dotrzemy do miejsca docelowego.

Podobnie należy podchodzić do połączenia internetowego. Tu również nie brakuje zwolenników oszczędzania. W próbie chronienia swoich pieniędzy nie ma nic złego, warto jednak zastanowić się nad tym, w którym momencie rzeczywiste koszty staną się wyższe. Czy nie będzie tak wówczas, gdy na zawsze utracimy telefon i dane, które się na nim znajdują?

Zobacz