Lokalizacja telefonu

Czy lokalizacja telefonu komórkowego jest w ogóle możliwa?

Gdy analizujemy zawartość kolejnych stron www, bez trudu możemy natrafić na oferty namierzania dowolnego telefonu komórkowego. Zwykle ich twórcy proszą nas o podanie interesującego nas numeru obiecując, że już za chwilę na mapie pojawi się jego dokładna lokalizacja. Niestety, niemal zawsze możemy przekonać się o tym, że oferty te są po prostu próbą wyłudzenia od nas pieniędzy.

Czy jednak oznacza to, że lokalizacja telefonów nie jest możliwa? Oczywiście, nie można wykluczyć istnienia sposobów naprawdę skutecznych, należy jednak liczyć się z tym, że zdecydowana większość z nich jest zarezerwowana dla służb specjalnych oraz sił policyjnych. Zwykły użytkownik telefonu komórkowego nigdy nie miał do nich zbyt łatwego dostępu, z czego doskonale zdają sobie sprawę osoby starające się wykorzystać do swoich celów naszą naiwność. Same strony oferujące podawanie dokładnej lokalizacji telefonów komórkowych rosną jak grzyby po deszczu, a korzystanie z nich wydaje się wyjątkowo intuicyjne.

Niestety, wprowadzenie numeru telefonu wcale nie daje nam gwarancji odkrycia jego położenia. Jedyne, czego możemy być pewni to zapisanie numeru w bazie. Potem możemy liczyć co najwyżej na SMS-y – zwykle stosunkowo drogie. Oznacza to, że prostego i taniego sposobu na lokalizowanie telefonu, który byłby dostępny dla zwykłego użytkownika po prostu nie ma. Owszem, istnieją firmy, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług, w zdecydowanej większości przypadków mamy jednak do czynienia z podmiotami, które oferują swoje usługi rządom. Dziennikarze dziennika The Washington Post jakiś czas temu weszli w posiadanie broszury marketingowej przygotowanej przez firmę marketingową Verint. Firma ta jest znana jako jeden z liderów rozwiązań Actionable Intelligence wykorzystywanych po to, aby optymalizować zaangażowanie klientów, a także tych, które zapobiegają oszustwom.

System lokalizacji telefonu

W broszurze pojawiło się zapewnienie, że jej klienci będą mogli liczyć na dostęp do systemu SkyLock. O systemie tym mówi się właśnie jako o jednym z tych, które są w stanie zlokalizować dowolny telefon nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i w innych częściach świata. Plotki mówią o tym, że usługa stała się już atrakcyjna przynajmniej dla kilkudziesięciu państw. Bazuje ona na korzystaniu ze specjalnej witryny internetowej, w której należy wpisać numer interesującego nas telefonu komórkowego. Potem można już czekać na lokalizację.

Ta jest zwykle podawana w formie przybliżonej, nie zawsze bowiem numer jest podłączony do zapewniającej jednakową dokładność stacji bazowej. Jeśli interesujący nas numer znajduje się w terenie zabudowanym, dokładność dotyczy kilkuset metrów. Poza takimi obszarami może być jednak mierzona nawet w kilometrach. Sam system ma rzekomo funkcjonować w oparciu o niezabezpieczony protokół SS7 określany często jako globalna sieć GPS. Same informacje o położeniu telefonu są przy tym pobierane bezpośrednio z bazy operatora. Oczywiście, nie oznacza to, że musimy korzystać z pomocy tak profesjonalnych podmiotów. Do codziennego użytku zwykle wystarczają usługi lokalizacyjne uruchomione w większości telefonów komórkowych.

Zobacz